Przejdź do treści

Studio Login

Blogin

CMYK a RGB

Na naszym blogu pojawił się już artykuł o kolorach. Pamiętasz? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj! LINK
Jednak ten temat, podobnie jak innych elementów projektowania, jest niezwykle fascynujący i pojemny!

Dlatego także dziś weźmiemy pod lupę kolory. I to nie byle jakie, bowiem te, które tworzą palety CMYK i RGB. Co to takiego? Czym się różnią? Już tłumaczymy!

CMYK

Tym skrótem określa się cztery podstawowe kolory farb, które są powszechnie stosowane w druku. Dzięki nim powstają plakaty, okładki i ilustracje w książkach, ulotki itp.

W zestaw CMYK wchodzą:

cyjan – w angielskiej terminologii określa się go jako cyan, czyli odcień niebieskiego. Jest szarobłękitny lub sinoniebieski, bardzo podobny do błękitu, a jednak inny;

magenta – połączenie czerwonego i niebieskiego. Przypomina intensywną fuksję, karmazyn (czyli czerwień z domieszką błękitu) i amarant (coś pomiędzy czerwonym a fioletowym);

żółty – yellow. Jest podobny do żółtego. Jednakże w porównaniu z żółtym, wydaje się mniej intensywny. Można go określić jako nieco bledszy od tradycyjnej, nasyconej żółci. Otrzymuje się go z połączenia czerwieni i zieleni;

czarny – w angielskim nazewnictwie określa się go jako key lub black. Nie jest to głęboka i ciemna czerń. Najlepiej określa ją oksymoron – jasny czarny.

Nie bez powodu wspomnieliśmy o angielskich nazwach barw. Skrót CMYK powstał bowiem z liter, zaczerpniętych z angielskich określeń kolorów. C jak cyan, M jak magenta, Y jak yellow i K jak key (lub blacK).
Barwy, które składają się na paletę CMYK, można ze sobą łączyć. Dzięki temu otrzymuje się kolejne kolory. Barwy łączy się ze sobą w proporcjach od 0% do 100%. Technika ta pozwala na tworzenie tonów o różnym nasyceniu. Co ciekawe kolory łączy się nie poprzez pomieszanie, jak to czynimy np. z farbkami w przedszkolu. Barwy CMYK łączy się poprzez nakładanie ich na siebie. Wygląda to trochę tak, jakby wziąć arkusz np. niebieskiej folii, która przepuszcza światło i położyć na nią arkusz folii żółtej. Oba kolory zleją się w zieleń!
Jeszcze jedna mała ciekawostka, nim przejdziemy do barw RGB! W teorii tony składające się na paletę CMYK, można określić i to całkiem precyzyjnie. Jednakże w rzeczywistości mogą się one od siebie różnić. Po pierwsze, dlatego że każdy z nas nieco inaczej odbiera barwy. Po drugie, dlatego że mogą się one od siebie różnić w samym druku. Jest to zależne od producentów farb oraz regionów świata!

RGB

Tutaj mamy do czynienia z modelem przestrzeni 3 barw. Składa się on z:

czerwieni – Red,

zieleni – Green,

niebieskiego – Blue.

Model ten powstał w oparciu o tym, jak ludzkie oko odbiera barwy. Jest to więc paleta bardzo naturalna. A jak je odbieramy? Widzimy wrażenie dowolnej barwy, które powstaje z połączenia – w konkretnych proporcjach – trzech wiązek światła. Czerwonej, zielonej i niebieskiej.
Paletę tę stosuje się w technice cyfrowej. Jest wykorzystywana w urządzeniach analizujących obraz takich, jak skanery i aparaty cyfrowe. Model RGB stosuje się także w urządzeniach, które wyświetlają obraz – telewizorach i monitorach komputerowych! Zależnie od ustawień oraz parametrów danego urządzenia, tony RGB mogą się różnić.
Być może na pierwszych lekcjach informatyki nauczyciel pokazał Ci jak zmieniać tony RGB. Pamiętasz program Microsoft Paint? Miał on funkcję edytowania koloru. W lewej kolumnie znajdowały się parametry odcienia, nasycenia i jaskrawości. W prawej było RGB, czyli ilość czerwonego, zielonego i niebieskiego w finalnej barwie!

CMYK a RGB

Po tym krótkim przedstawieniu obu palet, zróbmy małe podsumowanie. Czym różnią się od siebie? Najważniejszą różnicą jest to, że jeśli je “zmieszamy” kolory CMYK dadzą jasną czerń. Widzimy je zależnie od rodzaju światła odbitego, bowiem papier nie świeci sam z siebie. Paleta CMYK jest wykorzystywana do druku. Możemy ją zobaczyć, kiedy patrzymy na ulotki, książki, plakaty, programy koncertów. Z kolei RGB dają razem biel. Z tym modelem mamy do czynienia za każdym razem, gdy włączamy telewizor, komputer lub smartfon! Kolory RGB widzimy dzięki temu, że urządzenie elektroniczne emituje światło.

Udostępnij

Zobacz również