Przejdź do treści

Studio Login

Blogin

Blog, dlaczego potrzebujesz księgi znaku?

Dlaczego potrzebujesz
księgi znaku?

Kiedy kupujemy dowolny sprzęt, liczymy, że dołączona do niego instrukcja skutecznie i w przystępny sposób zapozna nas z wszystkimi aspektami jego użytkowania. Podobnie sprawa ma się ze znakami firmowymi. Zasady jego wykorzystywania, określające, co wolno, a czego nie, ujęte są w dokumencie nazywanym księgą znaku. Chociaż jego stworzenie nie jest wymogiem, zdecydowanie warto go posiadać.

Chociaż samo słowo “księga” sugerować może sporych rozmiarów publikację, tak naprawdę liczy się tu nie rozmiar, a przystępność. Dokument ten musi mieć charakter praktyczny – nawet osoba, która nie ma doświadczenia z grafiką powinna być w stanie wyczytać z niego wszystkie najważniejsze informacje. Co więc powinno zawrzeć się w księdze znaku?

Kolorystyka

precyzyjne określenie zastosowanych barw pozwoli nam zachować spójność wizerunkową i upewnić się, że nasze logo zawsze będzie prezentować się tak samo

Warianty układu

niezależnie od tego, czy firmowy znak eksponowany będzie w wariancie pionowym czy poziomym, pozostanie czytelny, dobrze widoczny i właściwie umiejscowiony kompozycyjnie.

Wersja achromatyczna

przygotowanie wariantu logo utrzymanego w jednym kolorze pozwoli uniknąć problemów z czytelnością, kiedy niemożliwe będzie zastosowanie gradientu lub gry kolorów

Dodatkowe warianty

czasem zaprezentowanie uproszczonego logo będzie rozwiązaniem skuteczniejszym niż dodawanie go w mniej czytelnej, mimo iż pełnej formie

Czynności niedozwolone

zmiana koloru tła, dodawanie cieni czy umieszczanie elementów w polu ochronnym to najczęstsze z modyfikacji, które zachwiać mogą spójnością logo. Księga wyraźnie wskazuje, których operacji nie wolno na znaku wykonywać.
Czytelna i przystępna księga znaku to gwarancja, że spójność systemu identyfikacji wizualnej naszej firmy nie zostanie naruszona. Jeżeli nasze logo często wykorzystywane jest w mediach lub też umieszczane jest na różnych materiałach reklamowych, dzięki temu dokumentowi wiemy, iż zawsze prezentować będzie się tak samo.

Udostępnij

Zobacz również