Przejdź do treści

Studio Login

Blogin

Blog, storyboard.

Storyboard

Obraz jest podstawową formą, dzięki której istnieje film. Nawet proces jego tworzenia bywa zależny od ilustracji.

Aby reżyser, scenograf i operator kamery mogli lepiej wyobrazić sobie to, co ma znaleźć się w kadrze, wykonuje się tzw. storyboard.

Czym on dokładnie jest?

To jeden z etapów przygotowawczych do filmu, który wykonuje się na ogół po napisaniu scenariusza i scenopisu opisowego. Storyboard jest obrazkową wersją scenopisu, czyli planu realizacji filmu, jego kolejnych scen, scenografii lub ujęć kamery.

Ilustracje, które wchodzą w skład scenorysu tworzą komiks, który wizualizuje to, jak ma wyglądać konkretne ujęcie albo cała scena. Jest on uproszczoną formą i pomocą w trakcie kręcenia filmu, która przedstawia wizję reżysera oraz połączone pomysły innych twórców np. operatora kamery i scenografa.
Storyboard, przykład graficzny.

Jak tworzy się storyboard?

Konkretne zasady wykonywania scenorysu jeszcze nie zostały zebrane w obowiązujący kanon, jednakże jest kilka zasad, których warto przestrzegać, by przekaz był czytelny i profesjonalny.

Wiele zależy od rysownika, jednak specyfika techniki filmowej wymaga, by proporcje rysunków odpowiadały proporcjom kadru filmowego. Na ilustracjach powinny znajdować się postaci oraz najważniejsze elementy scenografii, rzadziej krótkie komentarze uzupełniające rysunek. Ponadto obrazy powinny być czytelne, dlatego zaznacza się na nich (za pomocą strzałek) kierunki ruchu:
Storyboard, przykład graficzny.

Kiedy storyboard jest wykorzystywany?

Taka forma zwizualizowania pomysłów nie powstaje do każdego filmu, jednak przydaje się, np. gdy przygotowuje się filmy animowane albo filmy, w których zostaną zastosowane efekty specjalne. Dzięki zastosowaniu scenorysu można zaplanować rozmieszczenie elementów dodawanych cyfrowo w postprodukcji.
Storyboard, przykład graficzny.

Ponadto storyboard jest wykorzystywany m.in. w:

Udostępnij

Zobacz również