Przejdź do treści

Studio Login

Blogin

One page vs Multi page

W dzisiejszych czasach każdy, kto ma firmę, powinien mieć także stronę internetową. To jednocześnie sposób na zaprezentowanie oferty i kontakt z klientem, a także ważny element marketingu. Jednak sprawa z witryną nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Projektowanie strony internetowej zaczyna się od wyboru One Page vs Multi Page. Jaki layout będzie najlepszy? Czym w ogóle się różnią? Jakie mają zalety? O tym wszystkim przeczytacie w naszym materiale!

One page – nowoczesny układ

Na tego typu stronie wszystkie najważniejsze informacje znajdują się w jednym bloku (one – czyli jeden, jedna). Aby się do nich dostać wystarczy “przewinąć” całość w dół. Nie trzeba przechodzić na podstrony, klikać w zakładki lub menu. Na One Website mogą znajdować się linki, które automatycznie przesuwają stronę w dół, do rozwiniętych zagadnień. Dzięki temu przeglądanie jest płynne, komfortowe i bardzo intuicyjne.
Tego typu układ jest odpowiedni dla małych firm, które proponują klientom specjalistyczną, konkretną ofertę. Taka witryna sprawdzi się także w przypadku marek, które dopiero wchodzą na rynek i nie mają jeszcze rozbudowanej oferty.

Zalety One page

Tego typu layout jest dopasowany do urządzeń mobilnych. Na smartfonach lub tabletach wygodniej jest przesuwać stronę w dół niż otwierać kolejne karty. Do pozostałych zalet One Page należą:
czytelny układ liniowy – Single Website wymaga maksymalizacji treści przy minimalizacji formy. Podane są tylko najważniejsze informacje, dzięki czemu całość jest bardzo estetyczna, przyjemna dla oka i przejrzysta;
stopniowanie informacji – najważniejsze dane umieszcza się na samej górze, a te mniej ważne na dole. Dzięki takiemu układowi One Website użytkownik od razu widzi to, czego potrzebuje, np. ofertę;
łatwość w obsłudze – każdy użytkownik, czy to młodszy czy starszy, poradzi sobie z przesunięciem strony w dół i znalezieniem poszukiwanych informacji;
oszczędność czasu – cała strona One Website, a zatem wszystkie informacje, które się na niej znajdują, ładują się w tym samym czasie.
Oczywiście nie ma róży bez kolców. One Website ma pewne wady. Największą jest to, że bardzo trudno jest ją rozbudować tak, aby dostosować ją do rozwijającej się firmy, a jednocześnie zachować przejrzystość, czytelność i minimalizm.

Multi Page – konstrukcja rozbudowana

Multi Page to opozycja dla One Page. Tam była jedna strona, tu jest cała książka, a nawet biblioteka! Witryna tego typu składa się ze strony startowej oraz wielu podstron. Na stronie głównej zazwyczaj znajdują się podstawowe informacje takie, jak nazwa firmy, CTA (Call To Action, pamiętacie?), zajawki oraz menu. To zaś odsyła do podstron, na których oferta lub produkty są szczegółowo opisane bądź po prostu zaprezentowane.

Zalety multi page

Taki układ na witrynie jest czytelny i wygodny, gdy jest wyświetlany na komputerze lub laptopie. Sprawdza się w przypadku firm, które oferują wiele produktów lub usług. Multi Website pomaga zachować czytelność witryny. Do zalet tego układu należą również:
możliwość nieograniczonej rozbudowy – gdy marka się rozwija, powinna rozwijać się także witryna. To ona jest odbiciem firmy. Multi Website umożliwia dodawanie kolejnych podstron i zakładek, np. z nowymi produktami, blogiem, galerią itp. Dzięki tej budowie można dodawać treść i budować content atrakcyjny pod względem SEO;
pozycjonowanie – skoro wspomnieliśmy o SEO, to rozwiniemy ten temat. Im więcej zakładek i podstron w Multi Website, tym więcej miejsca na treść. A im więcej treści, tym gęściej można ją nasycić frazami, czyli słowami kluczowymi, które są rozpoznawane przez wyszukiwarkę;
budowanie zaufania – Multi Website to klasyczny układ, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Odpowiada on szczególnie tym użytkownikom, którzy często korzystają z komputerów i lubią dobrze zapoznać się z ofertą, nim podejmą decyzję.
Wadą tego rozwiązania może być to, że gorzej sprawdza się na urządzeniach mobilnych. Ponadto, znaczna ilość zakładek może rozpraszać, a dodatkowo tworzenie multipage wymaga dużo wysiłku. Content należy bowiem regularnie aktualizować i uzupełniać.

One czy multi page?

Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Wybór zależy od potrzeb oraz preferencji właściciela witryny. Layout powinien jednak odzwierciedlać działalność firmy i odpowiadać na potrzeby grupy docelowej użytkowników.

Udostępnij

Zobacz również